Härlig upplevelse att få spela Halör Inv. Vi landar in i ett gruppspel med Varbergs BoIS, Fc Rosengård och Kungsladugården. Hur vi som nybörjare av 11vs11 lyckas vara gruppvinnare efter dag 1 är otroligt.
först ut var Varberg. Efter 10 jämna minuter gör vi en fantastisk halvtimme där först Viggo S fixar oss en straff som Kasper säkert sätter. 2-0 kommer strax efter då Erik löper i djupled och får en fin 40 meters passning i steget av Kasper. Erik är iskall och lobbar in 2-0. Minuter senare och Erik spelar fram Viggo M som löper genom och sätter 3-0. Viggo M är också den som på framspelning av Kasper sätter 4-0 i början av andra halvlek. Efter detta stänger vi av. Släpper in Varberg och mindre lustigt står det 4-2 vilket också blir slutresultatet.
Match 2 mot Fc Rosengård blir en ren kämpainsats. Rosengård är stora , starka och ber inte om ursäkt för något. Efter en mållös halvlek får vi utdelning tidigt i andra då Gustav efter en omställning sätter 1-0 intill stolpen. FcR kvitterar innan Erik i matchens sista minut snor bollen av motståndarbacken, rundar målvakten och lägger in vinstmålet. Grupp 1 efter två omgångar.
Match 3 är mot Kungsladugården från Göteborg. En betydelselös match för fortsättningen. 0-0 i paus. I början på andra fixar Kasper oss en straff samtidigt som han åker på en bra smäll på foten och missar resten av turneringen. Straffen sätter dock Erik säkert i mål och vi tar 9 av 9 poäng i gruppen.
Kvartsfinal mot Bk Höllviken väntade på kvällen. En över 50minuter jämn match där vi båda lagen har en boll i stolpen och Daniell har ett gyllenes läge som Höllvikens målvakt gör en super räddning på så avgörs matchen på straffar. Tyvärr är Höllviken lite bättre och vinner med 5-4.
Avslutningsmatch/placeringsmatch sista dagen mot Eskilsminne blir tyvärr bara en lång plåga mot slutsignal. Eskilsminne vinner klart rättvist, 4-0, får vi inte alls är beredda att ta kampen och ta fighten om 5:e platsen.
Vi tackar Halör för inbjudan och tar med oss de första matcherna.